free training for adobe illustrator Cheap Soft Downloads microsoft office professional 2003 upgrade microsoft

Hayat bilgisi okul heyecanım ozet indir

Editör ömer yelligedik | Ev Ödevi Etkinlikleri | Cumartesi 27 Temmuz 2013 10:34

güvenle indir

 

Hayat bilgisi okul heyecanım ozet indir

 

HAYAT BİLGİSİ OKUL HEYECANIM ÖZET

Niçin Zamanı Planlamalıyız?

Hepimizin birey olarak sorumlulukları vardır. Evde görevlerimiz, okulla ilgili yapmamız gerekenler bellidir. Bütün bunları yaparken düzenli olmak bizleri başarıya götürür.

            İlk olarak, yapılacak işleri önceliklerine göre sıralamalıyız. Her iş için belli bir zaman ayırmalı, yaptığımız plana uymalıyız.

            Okulla ilgili illerimizi sıraya koymalıyız. Böylece okulda başarılı oluruz. Oyun oynamaya ve dinlenmeye zamanımız kalır. Okulda hangi gün hangi derslerin olacağı ders programı ile belirlenmiştir. Ders programına göre ders araç gereçlerini hazırlamalıyız. Okulla ilgili hazırlık yapmaya özen göstermeliyiz. Dünyadaki bütün liderler planlı ve disiplinli çalışmışlardır. Bu özellikleri onları başarılı yapmıştır. Planlı ve düzenli çalışan liderlerden biri de Atatürk’tür.

Kişisel Bakım

İnsanların sağlıklı olmak için yaptığı bazı davranışlar vardır. Her bireyin yapması gereken bu davranışılar kişisel bakımdır. Dişerin çürümesini önlemek için diş bakımına önem verilmelidir. Yemeklerden sonra düzenli olarak dişer fırçalanmalıdır. Ayrıca diş sağlığı için sert kabuklu yiyecekler dişerle kırılmamalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek yememeli, içecek içilmemelidir. Tırnaklar, el ve ayak parmaklarının ucunda bulunur. Tırnaklar sürekli uzar. Uzayan tırnakların arasına kir ve mikroplar girer. Bu yüzden belli aralıklarla tırnaklar kesilmelidir. Tırnak kesildikten sonra eller ve ayaklar yıkanmalıdır. Vücut temizliği için haftada en az bir defa banyo yapılmalıdır.

 El ve yüz temizliği çok önemlidir. Sabah kalkınca eller ve yüz yıkanmalıdır. Ayrıca eller yemeklerden önce ve sonra, dışarıdan eve gelince de yıkanmalıdır. Saçlar, başı sıcaktan ve soğuktan korur. Çok sık kirlenir. Kirli saçlar bazı deri hastalıklarına yol açar. Bunun için saç temizliğine önem verilmelidir. Her gün taranmalı, gerektiğinde kestirilmelidir. Kişisel bakıma özen gösterilmelidir. Banyo yaparken, tırnak kesilirken büyüklerden yardım alınmalıdır. Yardım isterken nazik ifadeler kullanılmalıdır.

Sınıfımın ve Sıramın Yeri

Okulda sınıfımızın yerini bilmeliyiz. Gerektiğinde ifade edip şekille gösterebilmeliyiz. Örneğin, sınıfımız okulumuzun birinci katındadır. Yanında 2-A sınıfı ve laboratuar vardır. Sınıştaki büyük eşyaların yeri pek değişmez. Yazı tahtası, kitaplık gibi. Sınışımızın yerini ve sınışımızı çizimle de gösterebiliriz. Çizerken daire, kare, dikdörtgen gibi şekillerden yararlanabiliriz. Sınışımızın şeklini, yukarıdan görünüşünü düşünerek çizeriz.

Okul Kuralları

Her toplumda düzen olduğu gibi okulda da düzen vardır. Bu düzeni sağlamak için bazı kurallar konmuştur. Okuldaki herkesin bu kurallara uyması gerekir. Okul kurallarına uyulmazsa okulda kargaşa olur.

Okul kurallarından bazıları şunlardır:

Derslere zamanında girip çıkmak

Koridorlarda koşmamak

Okulda ve okul bahçesinde yere çöp atmamak

Okulu ve sınışı temiz tutmak

Okul ve sınış eşyalarını özenli kullanmak

Kazalara neden olacak davranışlar yapmamak

Yüksek sesle konuşmamak

Merdivenlerin sağından inip çıkmak

Okul çalışanlarına karşı saygılı olmak

Türk Bayrağı ve İstiklal Marşı

Uluslar, bağımsızlıklarını temsil edecek millî marşı, bayrak gibi semboller yaratmışlardır. İstiklal Marşı, Türk Ulusunun bağımsızlığını simgelemektedir. Sözlerini Mehmet Akif Ersoy yazmıştır.

Marşımızda millî ve yüce değerler, vatanımızın bütünlüğü vurgulanmaktadır. Bu nedenle İstiklal Marşı söylenirken “hazır ol” durumunda durulmalı, coşkuyla söylenmelidir. Ulusların varlığının ve bağımsızlığının sembollerinden biri de bayraktır. Bayrakların üzerinde özel renk, desen ve işaretler bulunur. Bunların özel anlamı ve önemi vardır. Türk Bayrağı’nın rengi kırmızıdır. Üzerinde beyaz ay ve yıldız bulunur. Kırmızı renk egemenliğin, beyaz renk ise güç, adalet ve temizliğin ifadesidir. Bayrağa karşı saygı gösterilmelidir. Bayrak özenle korunmalı, saygıyla taşınmalıdır.

Niçin Dengeli ve Düzenli Beslenmeliyiz?

Besinler, büyüme ve güçlenmeyi sağlar, vücuda enerji verir. Yediğimiz yiyeceklerin vücudumuz için şarklı önemi ve yararı vardır. Et, süt, yumurta büyüme ve gelişmeyi sağlar. Yağ, reçel, bal gibi besinler vücudun hareketi için gerekli olan gücü ve enerjiyi verir. Sebze ve meyveler vücuda vitamin sağlar. Vitaminler, hastalanmayı önler. Dengeli beslenme, vücudumuz için yararlı olan besinlerin hepsinden yeterince yemektir. Düzenli beslenmek, öğünlere göre beslenmektir.

Dengeli ve Düzenli Beslenmezsek;

Vücudumuzun direnci azalır, hasta oluruz.

Büyüme ve gelişmemiz yavaşlar.

Yaralarımız iyileşmez.

Çabuk yoruluruz.

Öğrenme hızımız yavaşlar.

Yüzümüz solgun ve yorgun görünür.

Güçlü Yanlarımız

Bütün insanlar birbirlerinden şarklı özelliklere sahiptirler. Fiziksel özellikler (saç rengi, boy, kilo vb.) yetenekler, düşünceler insanları birbirinden ayıran ve onları özel kılan özelliklerdendir. Bazı insanlar yardımsever, cesur, sevecen olma gibi özelliklere sahiptirler. Bazı insanların da güzel resim yapmak, şarkı söylemek, şiir yazmak gibi yetenekleri vardır. Bütün bunlar insanları diğer insanlardan şarklı kılan özelliklerdir. İnsanların şarklı özelliklerine karşı saygılı olmalı, alaycı davranılmamalıdır. Şarklılıkların insanları eşsiz ve özel yaptığı unutulmamalıdır. Şarklı özelliklerimizin olması doğaldır. Her insanın güçlü yanları vardır. Örneğin, sorunlarla başa çıkabilmek, tiyatro oyununda güzel rol yapmak, yardımsever olmak güçlü yanlardır. Güçlü yanlarımızı bilmek bizlere yarar sağlar. Meslek seçiminde, okulda alınan görevlerde, insanlarla iletişimimizde güçlü yanlarımız etkili olur.

 

Duygularımız Bizi Nasıl Etkiler?

Hepimiz gün boyunca birçok olay yaşarız. Yaşadıklarımız karşısında değişik duygular hissederiz. Bir hediye aldığımızda sevinir, mutlu oluruz. Hoşumuza gitmeyen bir davranışla karşılaştığımızda öfkeleniriz. Arkadaşlarımızla tartıştığımızda üzülürüz. Bu duyguları hissetmek doğaldır. Duygularımız yaşantımızı, çevremizdeki insanlarla iletişimimizi etkiler. Mutlu olduğumuzda güler yüzlü oluruz. Her zaman bizi kızdıran olaylara mutlu olduğumuzda daha az kızarız. Ya da öfkeli olduğumuzda ufak tefek olaylara büyük tepkiler verebiliriz. Özellikle olumsuz duyguların ilişkilerimizi olumsuz etkilemesine izin vermemeliyiz. Bu duyguları kontrol etmeye çalışmalı, sakin davranmalıyız.

Okul ve Sınıf Eşyalarını Kullanırken

Okulda ve sınışta birçok araç gereç ve eşyadan yararlanılır. Bu eşyalar ve araç gereçler yeni bilgiler edinmeye yardımcı olur. Beceriler, yeteneklerin gelişmesini sağlar. Sınışta sıralar, yazı tahtası, öğretmen masası, dolap, askılıklar bulunur. Yazı tahtasının üzerinde Atatürk resmi, Türk Bayrağı, İstiklal Marşı, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi vardır. Okulun girişinde Atatürk köşesi vardır. Duvarlarda panolar asılıdır. Kütüphanede öğrencilerin yararlanması için kitaplar bulunur. Öğrencilerin daha iyi öğrenmesi için okulda şarklı araç gereçler vardır. Araç gereçler ve eşyalar ortak kullanılır. Bu yüzden özenli ve dikkatli kullanılmalıdır. Eşyalar kullanıldıktan sonra yerlerine konulmalıdır. Bu eşyaları diğer öğrencilerin de kullanacağı unutulmamalıdır. Okul ve sınış eşyaları özenli kullanılmadığında sorunlarla karşılaşılabilir. Örneğin, kapı bozulduğunda kapanmaz. Kış mevsiminde sınıf camı kırık ise öğrenciler üşür. Öğrenciler derste kullandıkları haritayı yırttıklarında harita tekrar kullanılamaz. Bu gibi sorunlarla karşılaşıldığında okul çalışanlarına haber verilmelidir.

Taşıtlar ve Trafik

Yolcu ve yük taşıyan araçlara taşıt denir. Eskiden insanlar bir yerden başka bir yere yaya olarak ya da hayvanlarla giderlerdi. Yüklerini hayvanlarla taşırlardı. Taşıtların gelişmesi ile ulaşım ve yük taşıma kolaylaştı. Çevremizi incelediğimizde değişik taşıtlar görebiliriz. Taşıtlar hareket ettikleri yollara göre üç gruba ayrılır:

a. Kara taşıtları      b. Deniz taşıtları            c. Hava taşıtları

a. Kara Taşıtları

Kara yolu ve demir yolu üzerinde hareket eden araçlardır. Otobüs, minibüs, kamyon, otomobil, traktör, bisiklet gibi taşıtlar kara taşıtlarıdır.  Ayrıca demir yolu üzerinde hareket eden tren ve metro da kara taşıtlarındandır. Otobüs, dolmuş gibi taşıtlar terminal ve duraklardan hareket ederler. Yolcular, durak ve terminallerden taşıtlara binip taşıtlardan inerler. Kara taşıtlarını şoförler kullanırlar. Tren ve metro ise gar veya istasyonlar arasında çalışır. Bu araçları kullananlara makinist denir.

b. Deniz Taşıtları

Deniz, göl ve akarsu üzerinde çalışan taşıtlara deniz taşıtları denir. Vapur, deniz otobüsü, kayık, sal deniz taşıtlarındandır. Deniz taşıtları limanlar arasında yolcu ve yük taşırlar. Bu taşıtların hareket ettikleri yola deniz yolu denir. Deniz taşıtlarını kullananlara kaptan denir.

c. Hava Taşıtları

Hava yoluyla yolcu ve yük taşıyan taşıtlara hava taşıtları denir. Uçak, helikopter, balon hava taşıtlarındandır. Hava taşıtları, hava limanları arasında yük ve yolcu taşır. Hava taşıtlarının hareket ettikleri yola hava yolu denir. Hava taşıtlarını kullanan kişilere pilot denir.

Nasıl Karşıdan Karşıya Geçmeliyiz?

Yola inmeden önce kaldırımın kenarında durulur. Önce sola, daha sonra sağa, tekrar sola bakılarak yol kontrol edilir. Eğer araç gelmiyorsa yola dik olarak koşmadan hızlı adımlarla yürünür. Yolun ortasına

gelindiğinde tekrar sağa bakılarak, yine koşmadan hızlı adımlarla yürünür ve karşıya geçiş tamamlanır.

Karşıdan Karşıya Nerelerden Geçilir?

1. Alt geçitlerden,

2. Üst geçitlerden,

3. Yaya geçitlerinden,

4. Okul geçitlerinden,

5. Trafik polisinin bulunduğu yerlerden,

6. Trafik ışıklarının bulunduğu yerlerden,

7. Sayılanların hiçbirisi yoksa köşe başlarından geçilmelidir.Çünkü hangi yönden gelirse gelsin tüm araçları rahatlıkla görebiliriz.

Nerelerden Yürümeliyiz?

Cadde ve sokaklarda yürürken daima yaya kaldırımlarından yürünmelidir.

Yaya kaldırımlarından yürürken daima sağ taraştan yürünmelidir.

Yaya kaldırımı bulunmayan cadde ve sokaklarda yürümek zorunda kaldığımızda, yolun sol kenarından yürümeliyiz. Çünkü ülkemizde trafik sağ taraftan çalışır. Siz de sağ taraftan yürüdüğünüzde yolun sağını kullanan araçlar sizin arkanızda kalacak ve siz araçları göremeyeceksiniz. Ancak sol taraştan yürüdüğünüzde karşınızdan gelen aracı rahatlıkla görebilirsiniz.

Karşılaştığımız İnsanlar

Okula geliş gidişlerimizde birçok insanla karşılaşırız. Arkadaşlarımız ya da onların aileleri, mahallemizde tanıdığımız manav, kasap dükkânı olan kişileri görebiliriz. Tanıdığımız insanlarla selamlaşırız. Bazen el

sallayarak, gülümseyerek bazen de konuşarak anlaşabiliriz. Sabah karşılaştığımız kişilere “günaydın”,

Gün içinde karşılaştığımız kişilere “iyi günler”,Akşam karşılaştığımız kişilere “iyi akşamlar”,Hasta olan kişilere de “geçmiş olsun” deriz. Bizden büyük insanlarla konuşurken onlara “siz” diye hitap etmeliyiz. Bu ifade onlara olan saygımızı gösterir. Okula giderken derse, eve giderken de eve geç kalmamak için sohbeti uzatmamalıyız. Yolda karşılaştığımız tanımadığımız kişilerle konuşmamalıyız. Onların bize dokunmasına izin vermemeli, ikram ettikleri yiyecekleri almamalıyız.

Vücudumuzu Tanıyalım, Sağlığımızı Koruyalım

Vücudumuz üç bölümden oluşur. Bunlar; baş, gövde, kollar ve bacaklardır. Baş: Başımız, vücudumuzun üst kısmındadır. Boynumuzla gövdemize bağlıdır. Boynumuz sayesinde başımızı hareket ettirebiliriz.

Gövde: Vücudumuzun başımızla bacaklarımızın arasında kalan bölümüdür. Gövdemizin üst kısmına göğüs, alt kısmına karın denir.

Kollar ve bacaklar: Kollarımız, omuzlarımızla gövdemize bağlıdır. Omuzlar, kollarımızı hareket ettirmemize yardımcı olur. İşlerimizin çoğunu ellerimizle yaparız. Yemek yerken, yazı yazarken, giysilerimizi giyerken ellerimizi kullanırız. Bacaklarımız ve ayaklarımız hareket etmemizi sağlar. Sağlıklı olmak için vücudumuzu korumalıyız. Kendi vücudumuz kadar arkadaşlarımızın vücudunun da değerli olduğunu unutmamalıyız. Arkadaşlarımıza zarar verecek davranışlardan kaçınmalıyız. Okulda da sağlığımızı korumak için yapmamız gereken davranışlar vardır. Bunlar;

Soğuk havalarda bahçeye çıkarken palto giymek,

Terliyken soğuk su içmemek,

Beslenmeden önce ve sonra elleri yıkamak,

Bulaşıcı hastalık geçirmekte olan kimselere fazla yaklaşmamaktır.

Çalışma, Oyun, Özel Gün Planlarımız

Bir kişi, grup ya da toplumla ilgili önemli günlere özel gün denir. Doğum günleri, evlenme, sünnet törenleri, bayramlar, yılbaşı bu günlere örnektir. Özel günlerde insanlar coşkulu olurlar, kendilerini mutlu hissederler. Bu günleri sevdikleri ile birlikte kutlamak isterler. Özel gün kutlamalarının coşkulu, güzel geçmesi için plan yapılır. Planda kutlamanın nasıl, nerede, ne zaman yapılacağı ve kimlerin katılacağı belirlenir. Kutlamanın yapılacağı yer ayarlanır. Kutlamaya katılacak kişilerin listesi yapılır. Konuklar davet edilir. Böylece kutlamanın güzel ve eğlenceli geçmesi sağlanır. Grup çalışmaları yapılacağı zaman da plan yapılır. Bu planda çalışma yeri, zamanı, çalışmaya katılacak kişiler belirlenir. Gerekli hazırlıklar yapılır. Bazı oyunlar grup olarak oynanır. Oyun kurmak için de plan yapılabilir. Planda oyun yeri, saati, kimlerin oynayacağı belirlenir. Oyunu bilmeyen kişilere oyun hakkında bilgi verilmelidir.

Davranışlarımız ve İletişim

Bazı olumsuz davranışlar (yalan söylemek, alay etmek vb.)arkadaşlarımızla ilişkilerimizi kötü yönde etkiler. Bu tür davranışları yapmamalıyız. Olumsuz davranan arkadaşlarımızı kibarca ve onları kırmayacak şekilde uyarmalıyız. Her zaman dürüst davranmalı, verdiğimiz sözü tutmalı, saygılı ve kibar olmalıyız. Yalan söylememeli, kimseyle alay etmemeliyiz. Bu tür olumsuz davranışlarda bulunduğumuzda çevremizdeki insanların güvenini kaybedebiliriz.

Okulda öğretmen ve arkadaşlarımızla sürekli iletişim hâlinde oluruz. Sağlıklı iletişim kurabilmek için görgü kurallarına uymalı, kibar olmalıyız. Örneğin, arkadaşımızla konuşurken samimi davranışlarda bulunabiliriz. Fakat öğretmenimizle konuşurken daha resmi davranmalı, “siz” ifadesini kullanmalıyız.

Özenli İletişim İçin İpuçları

Birisi bizimle konuşurken sözünü kesmemeliyiz.

Kaba kelimeler kullanmaktan kaçınmalıyız.

Yüksek sesle konuşmamalıyız.

Biriyle konuşurken gözlerine bakmalıyız.

Nezaket ifadeleri kullanmayı alışkanlık hâline getirmeliyiz.

 

Özensiz iletişim kurulduğunda anlaşmazlıklar çıkabilir. İnsanlar birbirlerini yanlış anlayabilirler. Duygu ve düşüncelerimiz şarklı anlaşılabilir. Kendimizi doğru ifade edemeyebiliriz. Kaba kelimeler kullanıldığında karşımızdaki kişi kırılıp üzülebilir..İletişim kurarken nezaket ifadeleri kullanmaya özen göstermeliyiz.

İyi günler! Lütfen. Günaydın! Geçmiş olsun. Teşekkür ederim

Meslekler Şarklı Özellikler Gerektirir

Çevremizde değişik meslekler yapan birçok insan görürüz. Bu insanlar toplum için yararlı işler yapar, çalışırlar. Mesleklerin şarklı özellikleri vardır. Bu özellikler insanların meslek seçimlerini etkiler. Örneğin, turizm alanında rehber olan kişilerin insanlarla iyi iletişim kurma özelliğine sahip olmaları gerekir. Mühendislerin matematiği sevmeleri beklenir. İnsanların haklarını savunan avukatların kanunları bilmesi gerektiğinden kuvvetli bir hafızaya sahip olması gerekir.

Okulumuz ve Duygularım

Okul, hayatla ilgili temel bilgiler edindiğimiz, yeteneklerimizi geliştirdiğimiz eğitim ve öğretim kurumudur. Anaokulundan üniversiteye kadar hayatımızın büyük bir kısmını okulda geçiririz.Okulun ilk günlerinde korku, heyecan gibi duygular hissedebiliriz. Bunun nedeni okulun bizim için yeni bir yer olması ve okulda tanımadığımız insanların bulunmasıdır. Zamanla okula alışır, arkadaşlar ediniriz; okul çalışanlarını tanırız. İlk günkü duygularımız değişir. Okul, evimiz gibi olur. Okulla ilgili duygularımızın zamanla değiştiğini anlatmak için çeşitli çalışmalar yapabiliriz. Bunlardan bazıları resim yapmak, poster hazırlamaktır.

Okul Çalışanları ve Görevleri

Okulda; okul müdürü, müdür yardımcısı, öğretmenler, memurlar ve kat görevlileri çalışır.

Okul Müdürü

Okulu yönetir. Okuldaki eğitim ve öğretim işlerinin düzenli yürütülmesini sağlar. Okulun ihtiyaçlarının karşılanması için çalışır.

Öğretmenler

Görevli oldukları sınışın eğitim ve öğretiminden sorumludurlar. Öğrencilere gerekli bilgi ve becerileri kazandırırlar.Öğretmenler okulda nöbet tutarlar.Okul müdürünün verdiği görevleri yaparlar.

Kat Görevlisi

Okulun temizlik, bakım ve korunmasından sorumludur. Kışın okulun soba ve kaloriferlerini yakar.

 

Okulumuzdaki Kaynakların Kullanımı ve Okul Çevresinin Temizliği

Bilinçli tüketiciler kaynakları özenli kullanırlar. Bizler de öğrenci olarak okul kaynaklarını bilinçli ve özenli kullanmalıyız. Okulda elektrik enerjisi sayesinde aydınlanır, bilgisayar, tepegöz kullanırız. Elektriği özenli kullanmak için gereksiz yanan lambaları söndürmeliyiz. Tepegöz ve bilgisayar gibi teknolojik ürünleri kullandıktan sonra kapatmalıyız. Okulda boşa akan muslukları kapatmalı, suyu gereksiz yere harcamamalıyız. Kışın kalorifer yanarken gereksiz yere camları açmamalıyız. Isı kaybına yol açmamalıyız. Kaynakları özenli kullanmak okul bütçesine katkı sağlar. Bu durumda ülke ekonomisi olumlu etkilenir. Temiz ve bakımlı bir okulda okumak her öğrencinin hakkıdır. Bunun için bize de bazı sorumluluklar düşer. Örneğin, okul duvarlarına yazı yazmamalı, yerlere çöp atmamalıyız. Yanlış davranan arkadaşlarımızı da uygun şekilde uyarmalıyız.Okulu ve çevresini korumak için yeni fikirler üretebilir, bunları yetkililerden izin alarak uygulayabiliriz. İşte bunlardan bazıları:

Okul bahçesini ağaçlandırma kampanyası düzenlemek

Haftanın en temiz sınıfını seçmek

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı

Atatürk, bin sekiz yüz seksen bir yılında Selanik’te doğdu.Annesinin adı Zübeyde Hanım, babasının adı Ali Rıza Efendi’dir.Atatürk, okul çağına gelince önce mahalle mektebine gitti.Daha sonra Şemsi Efendi İlkokuluna devam etti. Mustafa Kemal’in en büyük isteği subay olmaktı. İlkokuldan sonra askerî ortaokula girdi. Askerî liseyi ve harp okulunu bitirip harp akademisine başladı. Subay olarak mezun oldu.

 

Cumhuriyet Bayramı ve Bayram Hazırlıkları

Cumhuriyetten önce ülkemizi padişahlar yönetiyordu. O zaman devletin adı Osmanlı Devleti idi. Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Savaş sonunda Osmanlı Devleti yenik sayıldı. Düşmanlar yurdumuzu işgal ettiler. Mustafa Kemal, yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için çalışmalara başladı. 19 Mayıs bin dokuz yüz on dokuzda Samsun’a çıktı. Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yaptı. 23 Nisan bin dokuz yüz yirmide Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı. Meclisin ve Mustafa Kemal’in önderliğinde Kurtuluş Savaşı kazanıldı. Düşmanlar yurdumuzdan çıkarıldı. Türk ulusu bağımsızlığa kavuştu.

Atatürk, 29 Ekim bin dokuz yüz yirmi üçte cumhuriyeti ilan etti. Böylece Türk milletinin yaşamı değişti. Birçok yenilikler yapıldı. Türk halkı bugünü Cumhuriyet Bayramı olarak kutlamaktadır. Cumhuriyet Bayramı için çeşitli hazırlıklar yapılır. Sınış süslenir, sınışa bayraklar, balonlar asılır. Cumhuriyetle ilgili resimler yapılır.

Panoya şiirler, resimler asılır. Şiirler ezberlenir. Okulda Atatürk köşesi ve koridor süslenir. Okul korosu ve halkoyunları ekibi çalışmalar yapar. Bayram töreninde görev alacak öğrenciler belirlenir. Çevrede de bayram hazırlıkları yapılır. Cadde ve sokaklar temizlenir. Caddelere Atatürk’ün güzel sözlerinin yazıldığı afişler asılır. Ev ve iş yerlerine bayraklar asılır. Gece fener alayları düzenlenir.

Dini Bayramlar

İnsanlar gibi toplumların hayatında da bazı günler diğerlerinden daha önemlidir. Birlik ve beraberliğin yaşandığı bu günler dinî yönden önemlidir. İnanç birliğimizi güçlendiren bayramlar dinî bayramlardır.

Ramazan (şeker) Bayramı ve Kurban Bayramı dinî bayramlarımızdır. Bu günlerde çeşitli etkinlikler yapılır. Büyükleri ziyaret etmek, onların elini öpmek, bizi ziyarete gelenlere şeker ikram etmek bu etkinliklerden bazılarıdır.

Kaynak Kitaplardan Yararlanalım

Araştırma ve inceleme yaparken yararlanılan kitaplar, kaynak kitaplardır. Yapılan araştırma ve incelemenin konusuna bağlı olarak şarklı kitaplar kaynak kitap olarak seçilebilir. Ansiklopedi, sözlük, yazım kılavuzu gibi kitaplar kaynak kitaplara örnektir. Kaynak kitaplardan yararlanırken önce araştırma konusu belirlenir. İlgili kaynağa bakılır. Harf sırasına göre araştırma yapılır.

Ansiklopedi: Bütün bilim, sanat dallarını tek veya bir arada belli bir yönteme göre inceleyen eserdir.

Sözlük: Bir dilin bütün veya belli bir çağda kullanılmış kelime ve deyimlerini alfabe sırasına göre alarak tanımlarını yapan, açıklayan eserdir.

Yazım Kılavuzu: Bir dildeki kelime veya kelime gruplarının alfabe sırasına göre doğru yazımını gösteren eserdir.

Kulüp ve Grup Çalışmalarımız

Kulüp çalışmaları, okullarda sorumluluk duygusunu ve yeteneklerimizi geliştirmek için yapılan çalışmalardır. Kulüplerin bir amacı da öğrencilerin ilgi duyduğu alanlarda daha özel çalışmalar yapmalarını sağlamaktır. Çevre Koruma Kulübü, Spor Kulübü bunlardan bazılarıdır. Kulüp çalışmalarında çeşitli etkinlikler yapılır. Örneğin, arkadaşlarla proje hazırlanır. Proje; tasarı geliştirme, planlama demektir. Proje için şunlar yapılmalıdır:

1. Proje konusunun anlaşılması

2. Hedeflerin belirlenmesi

3. Yapılacak işlerin sıralanması

4. Çalışma takvimi oluşturulması

5. Araştırma yapılması

6. Toplanan bilgilerden rapor oluşturulması

7. Projenin sunulması

Grup projelerinde yapılacak işler paylaşılmalı, herkes sorumluluklarını yerine getirmelidir. Gerektiğinde grup arkadaşları yardımlaşmalı, birbirine cesaret vermelidir. Çalışmalar sırasında diğer gruplarla da yardımlaşmalı, iş birliği yapılmalıdır.

Sorunları Çözebiliriz

Sorun, düşünülüp çözümlenmesi, bir sonuca bağlanması gereken durum, problemdir. Yaşamımızın her alanında sorunlarla karşılaşabiliriz (Okulda, evde, sokakta…). Sorunumuzun ne olduğunu belirlemek sorunları çözmemize yardımcı olur. Ayrıca sorunlarımızı çözmek için gerektiğinde büyüklerden yardım alınmalıdır.

Sorun Çözmenin Basamakları

1. Sorunun ne olduğunu tanımlamak

2. Çözüm yollarını belirlemek

3. Tüm çözüm yollarının sonuçlarını düşünmek

4. Yardım alınabilecek kişileri belirlemek

5. Çözüm için karar vermek

6. Kararı uygulamak

 

Jobs Hunter Wordpress Theme